Történelemórán a 6. A osztállyal az ember fejlődésének 5 fontos állomásával foglalkoztunk. A csoportmunka keretein belül a diákok feldolgozták az új ismereteket. A feladatok megoldásában segítségül hívhatták a mozaweb animált videóit, valamint a táblagépek segítségével keresgélhettek az interneten. Persze a jutalmazás sem maradt el a kiváló munkáért...
Az ember fejlődése - történelem a 6.A-ban
VE:KK:ER
A VE:KK:ER Műhely már évek óta visszatérő vendége iskolánknak. Idén rendhagyó módon az online térben foglalkoztatták diákjainkat. A felső tagozat három osztálya egy svéd költő gyermekversét járta körbe, a 8. évfolyam pedig József Attilával és az ő költészetével foglalkozott.
Szerdán Siv Widerberg Sóderparti c. költeménye került terítékre, ami két család vacsorázási szokásáról szól. Az egyik tanulónk úgy fogalmazta meg, hogy úgy érezte magát, mint egy pszichológusnál, mert annyit kérdezett tőlük az általuk csak tanító néninek szólított foglalkozásvezető, Kuklis Katalin. Abban legtöbben egyetértettek, hogy szerették, mert sokat beszélgethettek és megoszthatták egymással véleményüket. És várják vissza Katit a jövőben is.
A már említett Kuklis Kati így nyilatkozott: „Színész-drámatanárként olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy sok-sok fiatallal beszélgethetek, közösen gondolkodhatunk, alkothatunk a minket körülvevő világról, néha jelentéktelennek tűnő mégis fontos kérdésekről. Mindig kíváncsian várom, vajon hogyan fogadnak a diákok, hiszen tulajdonképpen idegenként érkezem egy közösség életébe. Kedves majthényisok, köszönöm a bizalmatokat, magammal viszek sok értékes gondolatot, pillanatot, hangulatot! Remélem, hamarosan újra találkozunk!”
A csütörtöki napom a 8.-osok következtek, akik az évfolyamuk aktuális tananyagát, József Attila költészetét boncolgatták Kálócz Lászlóval, a VE:KK:ER Műhely munkatársával. A versírás nagy hatással volt rájuk, ami az egyik tanuló szavaiból is kiderül: „nekem tetszett, nagyon nagy élmény volt, mivel írhattunk saját verset, amit én még soha nem tettem, beszélgettünk, ami megint egy élmény volt.”
Hálásan köszönjük a szervezetnek a programokat, és a foglalkozásvezetőknek a figyelmes hozzáállásukat, mellyel közelebb hozták egymáshoz az osztálytársakat és a költészetet is.
Projektmódszer szlovákórán
Mentsük meg a méheket!
Iskolánk tanulói bekapcsolódtak a mentsük meg a méheket kreatív rajzpályázatba, hogy ezzel is felhívják a figyelmet arra, mennyire fontos számunkra a méhek munkája.
Új galériát helyezett a fényképalbumba
11
Irány az újvári Egészségügyi!
Ezzel a címmel hirdettek versenyt az Érsekújvári Egészségügyi Szakközépiskola tanárai. Céljuk az volt, hogy felsős diákok számára felhívják a figyelmet az egészségünkért dolgozó orvosok szakmai munkájára. A történelem során bizonyított, méltán híres felvidéki és világhírre szert tett orvosokról kaptak érdekes ismereteket iskolánk lelkes tanulói – Csaplár Réka, Szundi Erika, Halász Dóra –, akik idejüket nem kímélve kutattak a pozsonyi Rajger Károly orvos munkássága után. Vele, és számos további orvos érdekes, de gyakran küzdelmes életével is megismerkedtek. Voltak, akik a 18.-19. században éltek, saját maguknak kellet eszközöket, orvosi eljárásokat létrehozniuk. Meg kellett küzdeniük babonákkal, az ismeretek hiányával. Bár a verseny online formában valósult meg, mégis tartogatott számunkra érdekes ismereteket, kihívásokat és sok tapasztalattal gazdagodtunk.
A magyar népmese napja
A magyar népmese napjáról az idei tanévben sem feledkeztünk meg. A szerdai napot az osztályfőnökök alkalomhoz híven mesemondással indították. A nyolc tehetségcsillag c. mese különböző adottságainkról gyermeknyelven mesél. Ezekre az adottságokra fókuszált azon állomások sorozata is, amelyen végigmeneteltek az osztályok. A tanulók megmérettethették magukat matematikai, nyelvi, mozgásos vagy zenei területen, szükség volt az együttműködési készségükre, de olyan feladattal is szembetalálhatták magukat, amely egyéni munkát követelt. Az állomások teljesítésével egy-egy meseszereplő nevét gyűjthették be, a mesenap zárásaként pedig az említett szereplőkre építve írtak mesét.
MAGYAR KULTÚRA NAPJA
Ma a magyar kultúra napját ünnepeljük. Miért ezen a napon? A kéziraton található dátum szerint 198 évvel ezelőtt fejezte be Kölcsey Ferenc nemzeti imádságunk, a Himnusz megírását. 1989 óta erre az eseményre emlékezünk meg minden évben. A Himnusz számunkra nemcsak egy vers vagy ünnepi dal, hanem olyan nemzeti ima, ami helytől függetlenül magyar létünket fejezi ki.
A magyar kultúra nemcsak minket kapcsol össze, hanem a több mint ezeréves Kárpát-medencei múltunkat, nyelvünket, irodalmunkat, hagyományainkat, hitünket, épített örökségeinket. Hatalmas kincsek ezek, melyeket őrizni, ápolni és továbbadni kell.
A magyar kultúra egyik csodája az is, hogy ma Udvardon a magyar emberek magyar nyelven emlékeznek meg erről az eseményről. Feltehetnénk azt a kérdést, hogy mit tehetünk, mit kell tennünk a kultúráért. Lehet, nehéz ez a kérdés, vagy éppen könnyű, de az is lehet, hogy sokféle választ adhatnánk rá. Szüleink, nagyszüleink, dédszüleink már megválaszolták: „Továbbadni azt, amit kaptunk!”
Ahhoz, hogy Udvardon és az egész Felvidéken több évtized múlva is megemlékezhessünk a magyar kultúra napjáról, van néhány közös és elengedhetetlen feladatunk.
Tekintsünk az évszázadokon át továbbadott magyar nyelvre és kultúrára olyan szemmel, amelyet kötelességünk óvni és megőrizni!
S hogy megismerkedhessünk a magyarság fontos értékeivel és jellemző tulajdonságaival, szolgáljon az alábbi hungarikumokról szóló memóriajáték mindenki javára.
(Megjegyzés a játékhoz: A név, a játékosok létszáma és a nehézség kitöltése után a nyílra kattintva indul a játék)
Himnuszt szavalta: Halász Dóra, 8. évfolyam
Érik a vadgesztenye
Majthényisok, figyelem!
Idén ősszel is megszervezzük a gesztenyegyűjtést, és mindenkit buzdítunk, szedjetek gesztenyét, mert ezzel is tudjátok támogatni az iskolát.
Kérjük, hogy az összegyűjtött gesztenyét száraz, levegős helyen tároljátok, penészes gesztenyét nem áll módunkban átvenni.
A gesztenye iskolába való beszállításának idopontjáról a későbbiekben adunk tájékoztatást.
Értesítés
Tisztelt Szülők!
A szombat esti sajtótájékoztató alapján január 18-tól az egész iskola távoktatásban folytatja a tanulást.
Változás előreláthatólag február 8-án várható.
Az alsó tagozat órarendje ennek fényében a következőképpen módosul:
orarend_Also_januar.xlsx
Mesenap
Távoktatás január 11-től
#BEACTIVE
Az Európai Sporthét az Európai Bizottság kezdeményezése, amelyet 2015 óta minden évben megrendeznek a sport és a testmozgás népszerűsítése jegyében. A nemzetközi eseménysorozat idén 2020. szeptemberben 23-30. között zajlik szerte Európában.
A cél az, hogy minél több ember tegyen az egészségéért ebben az időszakban, ezzel felkerüljünk Európa sporttérképére.
MOZDULJ TE IS EURÓPÁVAL, MOZDULJ TE IS A MAJTHÉNYIVEL!
#BEACTIVE
Beatrix Potter: The Tale of Peter Rabbit
Új galériát helyezett a fényképalbumba
A nagyszájú, kalandra éhes és vicces nyúl történetének moziváltozata elképesztően népszerűvé vált az egész világon. A 6.A osztály angolórán utánajárt az eredeti történetnek, az írónő életének, és egy skót barát révén bekukkantottak a Beatrix Potter Exhibition and Gallery-be. A diákok az eredeti meséből választottak ki egy-egy jelenetet.
6
Közlemény
Tisztelt Szülők!
Az Oktatásügyi Minisztérium döntése értelmében az iskolalátogatás 2021 januárjában a következőképpen alakul:
Január 11-től az alsó és a fölső tagozat egyaránt távoktatásban részesül. A fölső tagozat január 22-ig a már októbertől érvényes órarend szerint tanul, az alsó tagozat pedig hétfő délelőtt kap tájékoztatást az osztályfőnököktől a január 11-től 15-ig érvényben lévő órarendet és online órákat illetően. (2021. január 18-ig igényelhető a Szociális Biztosítónál a gyermekgondozási segély – OČR.)Előreláthatólag január 18-tól az alsó tagozat tanulói megkezdhetik az iskolalátogatást. A Minisztérium ugyan ajánlja a szülők és pedagógusok tesztelését, mi (mivel a tesztelést egyelőre nem tudjuk bebiztosítani), amíg erre felsőbb utasítást nem kapunk, nem tesszük kötelezővé, döntsön mindenki saját belátása szerint.
A szülő természetesen továbbra is 5 egymást követő tanítási napot igazolhat gyermekének, így lehetőség van arra, hogy a gyermeke otthon maradjon a lockdown végéig.
Amennyiben minden a terv szerint alakul, január 22. és 24. között az iskola pedagógusai kötelezően, illetve a fölső tagozatos tanulók és egy törvényes képviselőjük belátásuk szerint tesztelésen vesznek részt. Az a tanuló, akinek tesztje negatív és a törvényes képviselő is felmutatja a negatív teszteredményt, január 25-től megkezdheti az iskolalátogatást.
Azok, akik, illetve akik szülei nem hajlandóak tesztelésen részt venni, továbbra is otthonról tanulnak. Hogy milyen formában, azt az iskolába járó diákok száma alapján döntjük el – amennyiben a tanulók többsége jelen lesz az iskolában, az otthonról tanulók a leckét az Edupagen keresztül kapják meg a szakos tanároktól, ha viszont az iskolába járók száma elenyésző lesz, a Teamsen keresztül távoktatunk.
Ezek a feltételek az adott szituáció függvényében változhatnak.
Egyéb:
Amennyiben az iskola pedagógiai tanácsa úgy dönt, a félévi értékelés határideje halasztható 2021. március 31-ig. Ha a diáknak nincs megfelelő mennyiségű érdemjegye az osztályzáshoz, március 31-ig értékelhetjük, majd ezt az értékelést visszamenőleg a félévi értékeléshez írjuk. Ez egyelőre az októbertől távoktatásban részesülő diákokat érinti (amennyiben az alsó tagozat 18-án visszatérhet az iskolába).
Az 5. osztályosok országos tesztelése elmarad.
A 9. osztályosok országos tesztelése 2021. június 9-10-én valósul meg.
A középiskolai felvételik első köre 2021. május 3-4., második köre 2021. május 12-14.
Amint pontosabb információink lesznek, tájékoztatjuk Önöket. Kérjük, figyeljék az iskola web- és FB oldalát.
COVID_19
Tisztelt majthényisok!
A 2020. szeptember 30-ig tartó szigorított járványügyi intézkedések miatt az iskola csak a tanulók és az alkalmazottak számára nyitja ki kapuit. Az ügyintézés telefonon és emailben zajlik. Olyan esetekben, amikor nélkülözhetetlen a személyes találkozás, előzetes egyeztetés után igyekszünk megoldást találni.
Azokban az esetekben, ha a tanuló több, mint 3 napot hiányzik, a törvényes képviselő írásban igazolja a gyermek fertőzésmentességét. Ez a nyomtatvány elérhető az iskola weboldalán.
Kérjük a tisztelt szülőket, hogy gyermekeiket a szükséges felszereléssel ellátva (maszk, pótmaszk, 1 csomag zsebkendő) és csak teljesen egészséges állapotban küldjék iskolába. Azon tanulókat, akik nem teljesítik az iskolába lépés feltételeit, elkülönítjük és értesítjük törvényes képviselőiket, akik kötelesek megoldani a kialakult helyzetet.
Tudjuk, hogy a szigorú szabályok sokunknak kellemetlenséget okoznak, de felelős hozzáállással biztosíthatjuk gyermekeink oktatását és biztonságát.
Kitartást és jó egészséget kíván az iskola vezetése!
Értesítés
Értesítjük a tisztelt Szülőket, hogy a Regionális Közegészségügyi Hivatal 2020. december 14-ei határozata alapján a Majthényi Adolf Alapiskolában 2020. december 15-től (kedd) járványszünet van érvényben.
Az oktatás távúton folytatódik tovább az osztályfőnökök utasításai alapján.
Tanévnyitó szentmise
Közlemény
A Majthényi Adolf Alapiskola értesíti az érintetteket, hogy az első és a második bé osztály tanulói és pedagógusai a mai naptól kezdve karanténba vonulnak a Regionális Közegészségügyi Hivatal döntése értelmében. Aki karanténban van, és megbetegszik (láz, köhögés, hasmenés, bármi gyanús), teszteltesse le magát.
Nyomatékosan kérünk mindenkit, hogy:
- beteg gyermeket ne küldjenek iskolába
- aki pozitív COVID19 teszttel rendelkezik (gyermek, családtag), értesítse az iskolát
- fokozottan tartsuk be a higiéniai előírásokat
A szülők kérdéseikkel forduljanak bizalommal az osztályfőnökökhöz. A további fejleményekről mindenkit értesítünk.
Az iskola vezetősége
Közlemény
Órarend november 23-tól
Kedves diákok, tisztelt szülők!
Az Oktatásügyi Minisztérium döntése értelmében a szociálisan hátrányos diákok számára kis csoportokban biztosítanunk kell az oktatást az iskolában. Emiatt néhány otthonról tanuló osztály online órarendje kissé módosul.
Az új órarend holnaptól lép érvénybe, és 4 hétre van felosztva - az egyes hetek az excel táblázat alsó fülecskéiben találhatóak.
Arról, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű diákok csoportja mikor jön iskolába, az osztályfőnök értesíti a szülőket.
Kérdés esetén telefonon érdeklődjenek.
Online_dec_web(1).xlsx
News archive