LOOSE PARTS
A fenntartható gondolkodás erősítése az iskolai tanulókban
A Loose Part porjekt a szabad játék mellett elkötelezett iskolákat olyan gyakorlati tudással és információkkal látja el, amelyek segítenek a játékot támogató környezet kialakításában és hosszú távú fenntartásában. A helyi közösségek – szülők és más érintett személyek és csoportok – bevonásával az iskola megerősíti kapcsolatait, illetve megszilárdítja a közösségben betöltött szerepét, amely a közösség bevonódását is elősegíti.
Fő célja:
- A fenntartható gondolkodás erősítése az újrahasznosított anyagok és eszközök népszerűsítésén és használatán keresztül,
- A kreativitást és minőségi játékot támogató játéktér fejlesztése.
A projekt során négy szellemi termék készül el a nemzetközi partnerszervezetek együttműködésével: a szabad játék kézikönyve, az eszköztás, a tréning leírása és a kutatási beszámoló.
A teljes folyamat során adatokat gyűjtünk a gyerekek játszási szokásairól. Ezek az eredmények a partnerszervezetek által képviselt országokban szervezett konferenciákon vannak prezentálva.
Program: Erasmus+
Pályázati kategória: Együttműködés az innováció és a bevált gyakorlatok cseréje terén
Tevékenységtípus: Stratégiai partnerség az ifjúságügy területén
Pályázati azonosító: 2020-1-HU01-KA201-078725A program kezdete: 2020. 09. 01.
A program vége: 2023. 02. 28.
A projekt futamideje: 30 hónapPartnereink:
Rogers Személyközpontú Oktatásért Alapítvány (Magyarország)
Fundacja Gratosfera (Lengyelország)
Iskolánk Tanulóiért Alapítvány (Magyarország)
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Gdańsku (Lengyelország)
East Lothian Council (Egyesült Királyság)
East Lothian Play Association (Egyesült Királyság)
31. cikk – A gyermek joga a szabadidőhöz, a játékhoz és a kultúrához
#chooseplay
Fenntartható játékkörnyezet
A minőségi, fenntartható és környezettudatos játékkörnyezet kialakítása, amely elősegíti a gyerekek fejlődését és szabad játékát, minden iskola részéről hangsúlyt kéne, hogy kapjon.
https://majthenyi.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9MzkwJmFsYnVtaWQ9YWxidW0%3D
Loose Parts online
Megtartottuk a nemzetközi Loose Parts projektünk következő online megbeszélését amelynek keretében tovább dolgoztunk a szabad játék és a fenntartható játékkörnyezet elméleti hátterét és gyakorlati megvalósítását bemutató kézikönyvön, illetve a szülők és az iskolák számára is segítséget nyújtó eszköztárunkon
Sok újabb feladat és határidő áll még előttünk, de nagyon várjuk már, hogy az összegyűjtött és kidolgozott tudásanyagot Veletek is megoszthassuk, ahogy azt is, hogy a sok online megbeszélés után végre személyesen is találkozhassunk külföldi partnereinkkel
A Loose Parts eddigi hatásai
Hamarosan itt a szünidő, az iskolaév végén viszont még egy fontos feladat várt bennünket: ezen a héten a Tandem, n. o. szervezet munkatársaival felmértük, hogyan halad előre a Loose Parts projekt, és milyen hatásai voltak az eddigi eredményeknek.
És hogy mit is csináltunk? Beszélgettünk tanárokkal, tanulókkal, szülőkkel, teszteket vettünk fel, megfigyeltünk, jegyzeteltünk.
Kutatási nap a Tandemmel
Kutatási napot tartottunk a Tandem munkatársaival, tanárokkal, gyerkekkel.
Somorja - Szlovákia
A TANDEM, n. o. szervezésében egy nemzetközi Loose Parts konferenciára került sor, amelyen a projekt keretében kifejlesztett trénerképző tréningterv tesztelésén vesz részt Nagy Krisztina és Barta Szilvia tanító nénink.
A tréning második napja nálunk, a Majthényi Adolf Alapiskolaban zajlik 21 résztvevővel, 4 országból 8 különböző intézmény képviseletében.
GDANSK-i konferencia
A Loose Parts Project Gdańsk-i találkozója során áttekintettük, majd kiértékeltük a projekt eddig megvalósított terveit, véglegesítettük a projekt kézikönyvének és eszköztárának magyar, illetve szlovák nyelvű fordítását, következő lépésként pedig ez utóbbit teszteljük majd.
A két nap alkalmával megannyi szakmai eszmecserét folytathattunk lengyel, magyar és skót partnereinkkel.
A találkozóról a Carisma tévé riportjában hallhatnak bővebben.
https://majthenyi.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImZGlyaWQ9Njk0JmFsYnVtaWQ9YWxidW0%3D
Glasgow - Skócia
A skóciai Glasgow volt a helyszíne az utolsó szabadjáték konferenciának, ahol lezártuk a 2019 óta tartó kutatást a játék pozitív hatásairól: fejleszti a kritikai gondolkodást, a kreativitást, a szociális kompetenciát, csökkenti a stresszt és következésképpen, a tanórán növekszik a koncentrációs képesség. Egy üres garázzsal kezdtük, ma pedig nemzetközi szinten elismert a Loose Parts Projekt. Iskolánk tanulói egy összetartó közösséget alkotnak, ahol egymással kommunikál mindenki - korosztálytól, nemtől, vallástól, szociális háttértől függetlenül. Arra az egyességre jutottunk, hogy továbbra is tartani fogjuk a kapcsolatot külföldi (magyar, lengyen, skót) partnereinkkel.
Szabadjáték az iskolában - videó