Being young and European (Fiatalnak és európainak lenni) – nyílt óra és módszertani workshop Komáromban
Ezzel a címmel szervezett az angliai Sharing One Language (SOL) művelődési központ és a komáromi Selye János Gimnázium nyílt tanítási órát és módszertani workshop-ot 2017. április 27-én a gimnázium épületében. A meghívott anyanyelvi lektor Mark Andrews a SOL továbbképzési részlegének igazgatója, sokéves tapasztalattal rendelkező tanár és tréner volt.
Mark hiszi és vallja, hogy a nyelvtanulás elengedhetetlen része, hogy a gyerekek egyre jobban megértsék saját kultúrájukat; s hogy ez nélkülözhetetlen egy másik nyelv elsajátításához, egy másik kultúra megismeréséhez is.
Bár a másodikos gimnazisták részvételével zajló óra témája az európaiság volt, a diákok saját környezetük felfedezésével, a körülöttük lévő világ tudatosításával foglalkoztak. Környezetükön - az iskolához közeli épületek és a város egyes pontjainak feliratain, majd az Európa-udvaron és a hídon „át“ jutottak el Schengenig, a Brexit-ig, Alapy Gáspárig és az európaiságig. Öröm volt nézni a 3-4 fős kiscsoportokat, ahogy az egyes kérdésekről beszélgetnek, vitatkoznak. Az óra hangulatát a felszabadultság, az érdeklődés és a vidámság jellemezte.
A módszertani workshop során az órán tapasztaltakat beszélték meg a jelenlévő pedagógusok. Mark kiemelte, mennyire fontos a tanulás során a tanulói visszacsatolás és az osztályterem környezete. A láttottak margójára elmondta, elengedhetetlen, hogy a gyerekeket a nyelv- és kultúra tanítása mellett arra is oktassuk, hogy jobban törődjenek a körülöttük lévő világgal, és tegyenek érte kicsit, hogy jobb legyen.
Szendi Tünde