A hatodik évfolyam diákjai szeretik a kihívásokat. Az osztálykirándulásukon megnéztek volna egy várromot, egy múzeumot, vagy egy állatkertet, de ők valami különlegesebbet akartak. Vásárlási akción összegyűjteni a belépődíjat csökkentő pontokat, tömegközlekedéssel eljutni Aranyosmarótra, megtalálni a régi zsinagógát, majd közel két órán keresztül beltéri sziklafalra mászni nem mindennapi tapasztalat egy tizenkét éves gyermeknek. Egy ilyen nap egyebek mellett megtanít arra, hogyan bízz meg egy idegenben, aki a köteled másik végét tartja, hogy hogyan keresd és told ki saját erőd határait, hogy kinek a tanácsaira figyelsz tíz méter magasban lógva. Ez egy olyan kirándulás volt, amire mindenképpen emlékezni fognak a résztvevői még az után is, hogy elmúlik az egész testre kiterjedő izomlázuk.
Didaktikus játékok a Kálvárián
Az alsó tagozaton 2017.06.29-én megtartottuk a kerettanterv Élet- és egészségvédelem átfedő témája által előírt didaktikus játékok foglakozásait a Kálvárián.
A Kálváriára Udvard forgalmas és kevésbé forgalmas utcáin jutottunk el, betartva a közlekedési szabályokat, és figyelve azon közlekedési táblákat, amelyekről az év folyamán is tanultunk a környezetismeret és természetismeret órákon. A csapatok ezután az egyes állomáshelyeken mutatták meg felkészültségüket állat- és növényismeretből. A versenyben megmutathatták a diákok, milyen ügyesek elsősegélynyújtás terén, hogyan tudnak célba dobni és egyensúlyozni a padon. A verseny után következett a szabad játék, vagy éppen a pihenés.
Jutalomkirándulás
Jutalomkiránduláson vehettek részt június 20-án a Majthényi Adolf Alapiskola azon tanulói, akik a 2016/2017-es tanévben a legeredményesebben zárták az évet. A diákok utazásának költségeit iskolánk szülői szövetsége fedezte.
Rövid utazás után megérkeztünk Nőtincsre az egyedülálló Seholsziget Élményparkba, ahol egy szigetnyi élménnyel vártak bennünket. Az érkezés után lerakodtunk a bázishelyen és megtízóraiztunk. Ezt követően a felsősök egy rövid erdei túrára indultak a madár tanösvényen. Az alsósok ezalatt az alkotóműhelyben kézműveskedtek. Délben a helyi étteremben elfogyasztottuk a finom gulyást, majd következett a pihenő. Az állatkertben papagájok, lámák és háziállatok voltak állatsimogatóval. A nagyok tetszés szerint ijjászkodhattak, illetve a kovácsműhelyben kovácsbemutatón vettek részt. A kicsik és nagyok is élvezték a játékot a hatalmas játszóház labirintusaiban, függőfolyosóin, drótkötélpályáján és nagy kosárhintáiban. A tikkasztó hőségben a hűsítő zuhany, a fagyizás és az ajándékvásárlás sem maradhatott el.
Beíratás
Az utolsó hét programja
2017. június 27-28., kedd - szerda: könyvleadás, osztálytakarítás. A tanulók 12:15-kor mehetnek haza.
2017. június 29., csütörtök:
Alsó tagozat: Didaktikus játékok (a részletes információkat az osztályfőnökök tudatják)
Felső tagozat: Zsibvásár
A tanulók 12:15-kor mehetnek haza.
2017. június 30., péntek:
7:45 - 8:15 Közös kiértékelés
8:30 - 9:30 Tanévzáró szentmise
9:30 - 10:20 Bizonyítványosztás
Papírgyűjtés
Értesítjük diákjainkat, hogy 2016. április 18-án és 19-én papírgyűjtést tartunk 14:30-tól 17:30-ig.
Igazgatói szabadnap
Értesítjük a tisztelt szülőket és diákjainkat, hogy 2016. április 6-án, szerdán a 9. osztályosok országos tesztelése miatt igazgatói szabadnap lesz. Ezen a napon a napközi sem üzemel.
Biblia Olimpia
A hitük iránt mélyebben érdeklődő diákjaink az idei tanévben is szorgalmasan forgatták a Szentírás könyveit. Az ószövetségi irodalomból Sámuel könyvét, az Újszövetségből pedig Szent Lukács evangéliumát tanulmányozta Dékány Barbara, Essek Attila és Gubo Viktória 9.A osztályos tanulók. Megalapozott ismereteikről a Biblia Olimpia esperesi körzet 1. helyezése tanúskodik.
Föld napja a felső tagozaton
Az idei tanévben is megünnepeltük a „Föld napját”. Tematikus napunkat az igazgató úr és a polgármester úr nyitotta meg a nap reggelén. Ezt követően diákjaink megismerkedtek az idei rendezvény témájával - „Tűz, Víz, Levegő, Föld” – egy tanárbeszámoló segítségével. A nap eseményeire való ráhangolódást hangulatzene vezette fel, mely átröpített minket a „szivárványon túlra”.
A nap tematikus tanórák keretében folyt tovább. Diákjaink bővítették tudásukat a nap témájában, a négy őselemmel kapcsolatban történelmi szempontok alapján, de az angol nyelvtudásukat is csiszolták. Látványos kémiai és fizikai kísérleteket folytattak, megismerték a víz élettani hatását az emberi szervezetre, kreativitásukat is alakba foglalhatták a kövek megfestésekor, újrahasznosíthattak az ékszerkészítés területén. Mindezt körbeölelte a zene is, hiszen egész nap meg lehetett szólaltatni a víz hangját „pohárzenével”. Az iskolánk külső megjelenése is szépült mindeközben, hiszen diákjaink virágokat ültettek és rendezték azokat ízlésesen az ablakpárkányok virágedényeibe.
A „Föld napja” megünneplését felvezette pár nappal ezelőtt egy kvíz-verseny. A résztvevő diákpárok tudásukról számoltak be a „Tűz, Víz, Levegő, Föld” témakörben, de sikerült őket rímfaragásra is rávenni, valamint egy memóriajátékot is sikeresen megoldottak. A legügyesebb páros tagjai, Kukan Klaudia és Tóth Sofia a nap végén vehették át jutalmukat. Senki sem maradt szomorú iskolánkon aznap, hiszen mindenki nyertessé vált: jó hangulatban telt a nap, sok érdekesség ismeretével gazdagodtunk, az elmaradt futóversenyre is hamarosan sor fog majd kerülni, és támogatóinknak hála, finom almát és gyümölcslevet is fogyaszthattunk.
Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny - járási forduló
- A Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny járási fordulóján, 2016. március 7-én, Kürtön, a következő tanulóink értek el aranysávos helyezést, és így továbbjutottak az országos elődöntőbe:
Halász Dóra - próza, 3. osztály
Halász Sámuel - próza, 5. osztály
Németh Marianna - próza, 5. osztály
Csermák Bianka - vers, 9.A osztály
Gratulálunk, és sok sikert kívánunk az országos elődöntőn Érsekújvárban!
Regionális népdalverseny
Az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola 2017. április 25-én ismét regionális népdalversenyt rendezett az óvodások és az alapiskolás diákok részére. A mi iskolánk is - immár sokadik alkalommal - részt vett ezen a versenyen. Két tanulónk mérhette össze énektudását sok más iskola növendékével. A versenyben összesen 90 tanuló vett részt, őket 4 kategóriában hallgatta meg a zsűri. Az egyes előadásokban igazán színvonalas és lélekhez szóló dalokat hallhattunk.
Iskolánk diákjai a következő helyezést érték el a 2. kategóriában:
Halász Dóra – arany sávos
Csaplár Réka – bronz sávos
XXI. Komáromi Pedagógiai Napok
2016. február 17-én iskolánk 4 pedagógusa részt vett a XXI. Komáromi Pedagógiai Napok keretén belül megrendezett „Közösségi értékek fejlesztése az élménypedagógia és a tapasztalati tanulás eszközeivel” címen megrendezett szakmai tréningen az ógyallai Feszty Árpád Alalpiskolában.
A foglalkozást a magyarországi Kalandok és Álmok Szakmai Műhely élménypedagógiai trénere vezette. A kollégákkal úgy játszottuk végig a napot, hogy minden pillanatában tanultunk, gondolkodtunk, problémát oldottunk, analizáltunk, és egy csomó módszertani útmutatóval tértünk haza. Megtapasztaltuk az élménypedagógia gyakorlati használhatósságát, a játék pótolhatatlan fejlesztő hatását, ugyanis „nemcsak a szó száll el, hanem a szóba kötött tananyag is hamar lesz a feledésé. Ami megmarad: az élmény! Az örömteli élmény tájékoztat igazán a világ és az ember dolgaiban.“ (Vekerdy Tamás)
Másnap Komáromban Böjte Csaba gondolatait hallgattuk meg, aki szerint legnagyobb értékeink a gyermekek, hiszen valamennyien Isten drága ajándékai, a pedagógus legfőbb feladata pedig kiszedni a magból a hatalmas tölgyet, vagyis, hogy felszínre hozza a gyermekben megbúvó értékeket, tehetséget. Ezt a munkát azonban nem erővel, hanem türelemmel és szeretettel kell végezni: így a gyermek „magától fog kivirágozni." „Az érték mindenkiben ott van, hiszen a Mennyei Atya selejtet nem teremt.“
Böjte Csaba előadása után részt vettünk az "Értékteremtés a XXI. századi nevelésben" címmel első alkalommal megrendezett pódiumbeszélgetésen.
Kalandos Verseny
Az idei iskolaévben egy újfajta versenybe kóstoltak bele alsó tagozatosaink és a 6. osztály két csoportja. A Kalandos Verseny a szövegértő olvasás, valamint a csapatmunka játékos formában történő fejlesztésére helyezi a hangsúlyt az általános iskolák alsó és felső tagozatában.
Minden csapat elolvasta a számára kijelölt könyvet, majd a csapatlogó és csatakiáltás megtervezése után érdekesebbnél érdekesebb feladatok várták őket online formában.
Volt köztük titkosírás, keresztrejtvény, nyomozás, receptírás, műhelyfelderítés, térképkészítés, rémtanya felderítés, mindez az olvasmány alapján.
És hogy megéri-e? A nyeremények csábítóak - belépő az ausztriai Family Park kalandparkba, gyermeknapi programok az iskola számára, tablet, fejhallgató, könyvcsomagok. Úgyhogy olvasunk, és bízunk benne, hogy a szerencse is mellénk áll. Izgatottan várjuk az eredményt április végén.http://kalandosverseny.hu/
Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny - körzeti forduló
A Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny körzeti fordulója 2016. február 15-én került megrendezésre az udvardi kultúrházban. Idén 6 diákunk állta meg a helyét az erős mezőnyben. Továbbjutásukhoz gratulálunk, és köszönjük a felkészítő pedagógusok munkáját.
Továbbjutóink:
1. kategória:
Vígh Kiara - vers
Halász Dóra - próza
2. kategória:
Végh Tímea - vers
Halász Sámuel - próza
Németh Marianna - próza
3. kategória:
Csermák Bianka - vers
Sok sikert kívánunk a következő fordulóban!
Rovásírásverseny
2017. április 21-én, pénteken zajlott az idei rovásírásverseny körzeti fordulója. Iskolánkat 3 tanuló képviselte: Halász Sámuel (6. o), Horváth Melánia és Lénárth Barbara (8.A). Mindhárman szépen megállták helyüket. Samuért és Meliért tovább izgulhatunk, hiszen vár rájuk május 26-án a verseny országos fordulója.
Poznaj slovenskú reč
A hagyományokhoz híven idén is iskolánk adott otthont a Poznaj slovenskú reč c. verseny járási fordulójának, amelyre 2016. március 3-án került sor. A fordulón idén is szép számban képviseltették magukat a környékbeli iskolák, diákjaik kiváló tudásukról számot adva mérettettek meg a verseny során. Az idei évben a verseny a következő eredményekkel zárult:
Vysledkova_listina_OK_PSR_NZ_2016.docx
Mindkét kategória első három helyezettje a kerületi fordulóban méri össze erejét 2016. április 11-én, Érsekújvárban.
A Föld napja apró szemszögből
Iskolánkon minden évben, így idén is, 2017. április 21–én, sor került Földünk megünneplésére.
Mint tudjuk, mindent a gyökerektől kell kezdeni, ezért iskolánk alsó tagozatos tanulói is aktívan bekapcsolódtak a teendőkbe.
A 3. és a 4. osztályos tanulók érdekes előadásokat készítettek, amelyet az alsó tagozatos diákoknak adtak elő. Nagyon sok fontos információkat tudhattak meg a legkisebbek is.
Az előadásokat követően 4 csapat sikeresen megoldotta a Föld napjával kapcsolatos kvíztesztet, majd minden osztály elkészítette saját Föld napja logóját, amelyet a folyosón ki is állítottunk. Mindenki nagyon ügyesen teljesített.
ÖKO-hónap
Iskolánk februárban Ökohónapot szervezett a kisdiákok részére. Az alsó tagozatos projekt lényege a környezettudatos magatartás elmélyítése kisiskolás korban az élménypedagógia eszközeivel.
Kontyfa - budapesti iskolalátogatás
Sokszor hangzottak már el iskolánkkal kapcsolatban az élménypedagógia és a tapasztalati tanulás kifejezések. Röviden a lényegük ezeknek a tanítási módszereknek az, hogy a gyermekek a tanulnivalót nem száraz diktálás során sajátítják el, hanem amit csak lehet kipróbálnak, átélnek. Azt tartják fejlettebb országok neves pedagógusai és pszichológusai, hogy amihez a gyermekeknek valamilyen élményük kapcsolódik, az sokkal jobban megmarad az emlékezetükben.
Meg kell említenünk még azt, hogy most az iskolapadokat az ún. Z-generáció koptatja. Akiknek már nem a tényeket, dátumokat, fogalmakat kell oktatni, hanem a forrást, ahol és az utat, ahol megtalálhatját az információt.
Magyarországon több iskolában is próbálnak, „kísérleteznek“ módszerekkel. Ilyen iskolát és tanárokat kerestünk meg, hogy beszélgessünk, tapasztalatot cseréljünk. A Kontyfa Iskolába látogattunk el, ahol Magyarországon két elismert szakember is dolgozik. Egyikük Balatoni József, azaz Jocó bácsi, másikuk Kovács Nikoletta.
Kovács Nikoletta Richter Aranyanyu díjas pedagógus. Miközben ellátja igazgatóhelyettesi teendőit, kártyázik és társasozik az igazgatóiban, vérző sebeket, lelket ápol, ha pedig valaki hiányt szenved élelemben, ruhában, az ő ügyét is kézbe veszi. A gyerekek mellett pedagógusoknak is átadja tudását felnőttképzés keretei között, hogy népszerűsítse az élménypedagógiát, tapasztalati, „élményszerű” tanulást. A Kalandok és Álmok Szakmai Műhely trénere.
Balatoni József, Jocó bácsi, történelemtanár, aki alig 29 éves, de szinte egész Magyarország ismeri. Gondolt egy nagyot, és bejelentkezett az egyik kereskedelmi csatorna vetélkedőjébe azért, hogy nyerjen annyi pénzt, hogy az egész osztályát el tudja vinni egy osztálykirándulásra ballagásuk előtt. Ott kezdődött minden. Azóta naponta posztol iskolával, tanítással kapcsolatos témákról a Jocó bácsi világa oldalon. Napokban fog megjelenni második könyve. Egyenlő partnerként tekint a gyerekekre, humorral, játékkal tanít és nevel.
Azon kevés szerencsések közé tartozunk, akik láthattuk őket a napi teendőik során. Beülhettünk egy hatodikos történelemórára, ahol Mária Terézia uralkodása volt a téma. A drámapedagógia, élménypedagógia eszközeivel csoportokban dolgozták fel a diákok azt a témát, hogy miért volt annyira különleges az, hogy egy nő ülhetett fel abban az időben a trónra. Csoportmegbeszéléseket tartottak, érveltek, kommunikáltak, egymással vitába szálltak. 45 perc alatt győzték megtanulni az évszámokat, a Pragmatica Sanctio lényegét. Miközben egyik gyermek sem érezte rosszul magát, nem görcsölt azon, hogy mi van, ha rossz választ mond, mert rossz válasz nem létezett. Az egész órán lehetett érezni azt a felszabadult viszonyt tanár és diák között, ami nélkül nehéz megérteni egymást. Mindez átszőve kellő humorral. Jocó bácsi a szünetre azt a leckét adta a gyerekeknek, hogy pihenjék ki magukat, és még csak véletlenül se tanuljanak törit.
A másik óra Nico nénivel zajlott. A negyedik osztályba vitt be minket, ahol 13 gyermekből 10 halmozottan hátrányos szociális környezetből érkezik nap, mint nap az iskolába. Ott egy fejlesztő-órát láthattunk – nálunk ilyenek a játékra nevelés illetve dráma órák. A gyerekeknek egy csoportként kellett megoldani egy nagy feladatot, miközben egymásra és mindenkinek saját magára is kellett nagyon figyelni. Amikor meghallottuk a feladatot, többen összenéztünk, és azt mondtuk, tuti nem fog sikerülni tanári segítség nélkül megoldaniuk. De a módszer lényege pont ez. A tanár nem szól bele, csak kívülről figyel. És működött. Pillanatok alatt kialakultak a diákok szerepei, lett egy irányító, aki kézbe vette a többieket, akik az apró részeket illesztették az egész feladat megoldásába, és a feladatra szánt idő végére a feladat megoldódott, a gyerekeknek sikerélményük volt. Ez így leírva úgy hangozhat, mintha mit sem tanultak volna. A tanóra alatt mértek mérőszalaggal, kétkarú mérleggel, átismételték az ábécét, együttműködtek, nagyság szerinti sorrendbe rendeztek, bocsánatot kértek, figyeltek a másikra és önmagukra, meséltek, jó és rossz tulajdonságokat találtak ki. A végén pedig a feldolgozás. Mert ez a legfontosabb az élménypedagógiában. Mi történt, hogy érezted magad, mit tanultál belőle, mit viszel magaddal a következő feladatba, mit csinálnál másképp. És mindezt negyedikben.
Nagy hatással volt ránk mindkét tanár. Az óráik után leültünk és hosszú órákon keresztül elemeztük a látottakat, hallottakat. Hasznos volt a látogatás, megerősítést és önbizalmat kaptunk. Hoztunk magunkkal rengeteg ötletet, de kérdést is bőven. Ezekre együtt keressük a választ. Reméljük a jó kapcsolat megmarad a két iskola között, és legközelebb mi láthatjuk vendégül a Kontyfa tanárait. Mi is tudunk nekik mit mutatni.
PaedDr. Kantár Hajnalka
Órarend (2016. március 7-11.)
Kedves diákok!
Az alábbi linkre kattintva megtaláljátok az órarendet, amely a sítúra ideje alatt, tehát március 7-től 11-ig érvényes.
News archive