Ha belenézünk a tükörbe, valamit megismerhetünk önmagunkról. Ha egy faluházba lépünk be, szülőfalunk, őseink, a hozzánk legközelebb állók múltja tárul elénk, szembesít minket régi életükkel.
Iskolánk a Majthényi napok keretében kisebb múltidézésre vitte a felső tagozatos diákokat, hiszen sajátos hagyományőrző és vallástörténeti tanórák folytak falumúzeumunk termeiben.
A helyi hagyományokról, paraszti viseletről, háztartási eszközökről, ételekről, a paraszti porta mindennapi használati tárgyairól tartott érdekes előadást és foglalkozást Varga Barbara tanító néni, aki e téren nagyon színes és sokrétű ismeretekkel látott el minden érdeklődőt. A foglalkozása során olyan érdekes kifejezésekhez társultak értelmek, mind a tacskakendő, csiripiszli, héhő, pendely, pruszlik és hasonlók.
Falunk életének összetartó erejét a vallási élet biztosította. Ezeréves magyar történelmén túl még a római korból is van emlékünk, hiszen Szent Márton tartózkodása is színesíti a múltat. Magyarságunkat az Árpádházi királyok látogatásai, az 1309-ben megtartott egyházi zsinat, a plébánia-templomunk többszöri felépítése, a református templom létrehozása, Majthényi Adolf munkássága, a Kálvária felszentelése, Dinnyés Károly imakönyvének kiadása és számos nagy horderejű szakrális emlék őrzi.
Mindezen történelmi, kulturális, közéleti és vallásos ismeret, hagyomány idéződött fel, és reméljük, hogy vésődött is be diákjaink emlékezetébe ezen tartalmas tanórák alkalmával.